Chyba nikt nie przewidział tego, że jedną z konsekwencji wprowadzania kolejnych lockdownów będzie masowe remontowanie domów i mieszkań. Doskonale widać to przy osiedlowych altankach śmietnikowych, gdzie masowo lądują stare umywalki, drzwi, wersalki, meble, sprzęt AGD i cała masa domowych rupieci, która nigdy nie powinna się tam znaleźć. W dodatku obraz remontowych rewolucji dopełniają sterty gruzu, który zgonie z prawem powinien zostać wywieziony.
Wszystkie odpady, które powstają w czasie remontu nie mogą trafiać do kosza na śmieci! Nie jest to żaden wymysł, ale usankcjonowany prawnie przepis. Najprościej i najwygodniej jest zamówić kontenery na gruz i zlecić wywóz gruzu Mińsk Mazowiecki lub wywóz gruzu Nowy Dwór Mazowiecki od firmy, zajmującej się utylizacją odpadów po remontach. Wystarczy zadzwonić i umówić się na konkretny dzień na podstawienie odpowiedniego pojemnika o pojemności od 4 do nawet 12 m3. Taki kontener może stać przed domem kila dni, więc nie ma obaw, że się nie zdąży wyrzucić wszystkiego.
Co zrobić z gruzem po remoncie?
Budując lub remontując trzeba pamiętać o tylu ważnych sprawach, że czasami nie trudno o przeoczenie niektórych rzeczy. Bardzo często inwestorzy zapominają właśnie o gruzie, którego może być całkiem sporo. Na szczęście na rynku nie brakuje firm prowadzących wywóz gruzu Pruszków lub wywóz gruzu Grodzisk Mazowiecki. Trzeba zdawać sobie sprawę, że takie odpady stanowią szeroką kategorię i nie zawsze ma się pewność, co właściwie ona obejmuje. Na pewno będą to:
-
gruz,
-
skuty tynk,
-
beton,
-
cegły,
-
cement,
-
odpady ceramiczne,
-
tapety,
-
drzwi.
Osobną kategorię stanowią odpady z tworzyw sztucznych, np. okna z PCV, rynny, rury wodociągowe, kanalizacyjne i inne materiały tego typu. Alternatywnym sposobem pozbywania się odpadów budowlanych jest oddanie gruzu tym, którzy takowy przyjmą. Gruz można ponownie wykorzystać i, jak się okazuje, nie brakuje chętnych na tego typu materiał. Co, wobec tego, można z nim zrobić?
Ponowne wykorzystanie gruzu
Najczęściej gruz jest przeznaczany do utwardzania ścieżek i podjazdów, w szczególności tych gliniastych. Oprócz tego z powodzeniem może być wykorzystany do wykonania podbudowy tarasu, a nawet do profesjonalnego drenażu. Wystarczy, że wykopie się dół, który później wypełnia się gruzem. Takie rozwiązanie zapewni gromadzenie się wody właśnie w tym miejscu. Odpady budowlane mogą przydać się także w ogrodzie, ponieważ świetnie nadają się do budowy skarp i pagórków, a odpowiednio przygotowane i zabezpieczone, mogą posłużyć do wykonania kaskady, połączonej z oczkiem wodnym. Jak widać na powyższych przykładać gruz ma wiele zastosowań i z powodzeniem może służyć jak materiał do budowy tzw. małej architektury ogrodowej, w dodatku dość łatwo jest go pozyskać.
Artykuł powstał dzięki Gruzout.pl