Rynek pracy z dnia na dzień staje się coraz bardziej konkurencyjny i ciężko jest się przebić. Wiele branż też w ostatnich latach przeszło dość poważne transformacje i cenieni są w nich pracownicy wszechstronni, którzy rozwijają ciągle swoje umiejętności, a najbardziej cenione są te związane z komputerami czy językami.
Co zrobić by zawsze mieć pracę i więcej zarabiać? Technologia wkraczająca w każdą branżę
Znakiem naszych czasów jest wkraczanie technologii w każdą dziedzinę życia i do każdej branży. Między innymi dlatego tak ceni się dziś na przykład programowanie. Umiejętność programowania jest ceniona nie tylko w branży IT, ale także w branży marketingu, finansów, handlu, branży wydawniczej i wielu innych. Programowania powinni się uczyć także artyści i graficy, gdyż grafiki obecnie często się koduje, a nie tylko tworzy przy użyciu narzędzi graficznych.
Tak samo ceniona jest umiejętność tworzenia stron internetowych. Bardzo wiele form poszukuje osób, które poza wykonywaniem swojej głównej pracy, będą potrafiły też tworzyć i modyfikować strony internetowe, a także sprawnie nimi zarządzać.
Wracając do kwestii związanych z grafiką, warto jest się uczyć przygotowywać atrakcyjne materiały graficzne i obrabiać fotografie. Coraz częściej branża handlowa szuka osób, które poza samą sprzedażą potrafią zająć się też fotografią produktową i tworzeniem materiałów reklamowych. umiejętność tworzenia grafiki jest też bardzo ważna we wszystkich branżach, które intensywnie działają w mediach społecznościowych, w tym przede wszystkim w marketingu.
Języki obce – nie tylko angielski
Bardzo ważne na rynku pracy są też języki obce i nie chodzi tu tylko o angielski, który już dawno przestał być jedynym językiem branym pod uwagę. Obecnie wiele form poszukuje pracowników, które znają nie tylko mowę Szekspira, ale także inne języki – nie tylko europejskie. Coraz więcej jest ogłoszeń o pracę dla osób znających chiński, japoński, arabski, hebrajski czy hindi. Bardzo wzrosło znaczenie języka niemieckiego i rosyjskiego, a także języka ukraińskiego, z czego te dwa ostatnie jeszcze niedawni nie cieszyły się sporą popularnością, jeżeli chodzi o ich zastosowanie w firmach, jednak sytuacja zmieniła się drastycznie i to zaledwie w ciągu paru lat.
Gdzie i z jakich materiałów się uczyć?
Nauka nowych umiejętności wymaga czasu i dobrych materiałów, które można stopniowo przyswajać. Dziś dostęp do materiałów nie jest problemem, gdyż istnieje wiele możliwości nauki w trybie online. Wiele kursów dostępnych jest poprzez aplikacje mobilne, które pozwalają na naukę w każdym miejscu i o każdej porze. Kursy dostarczane przez niektóre platformy cieszą się większym prestiżem niż studia i prędzej pracę dostanie osoba z wykształceniem średnim, która ukończyła komplet kursów, niż osoba z wykształceniem wyższym, i to nawet kierunkowym, lecz niekształcąca się dodatkowo w ich trakcie lub po ich zakończeniu.
Dla osób preferujących nieco bardziej tradycyjną metodę nauki, jaką są książki, idealne będą rozmaite abonamenty, w ramach których można mieć za niską opłatą legalny dostęp do ogromnej liczby publikacji specjalistycznych i akademickich. Doskonałą opcją darmową są z kolei repozytoria artykułów naukowych, w których znaleźć można wiele czasopism naukowych i legalni pobrać nawet najnowsze ich numery w wygodnym do wydrukowania lub czytania na różnych urządzeniach formacie PDF.
Warto jest się ciągle kształcić, gdyż samokształcenie i samodoskonalenie to dziś najbardziej doceniany element umiejętności dzisiejszych pracowników, a trend ten będzie się dalej cały czas umacniał.