Kto z nas nie lubi mieć zawsze zapasowej ilości pieniędzy do własnej dyspozycjo? Dobrze jest posiadać dodatkowe oszczędności (zapasy pieniężne), czyli przysłowiowy „grosz na czarną godzinę”. Jednym z takich rodzajów oszczędności są nasze pieniądze ulokowane w bankach na założonych lokatach, oferowanych przez te właśnie instytucje finansowe. Obecnie ze względu na nieduże oprocentowanie produktów bankowych nazywanych lokatami. Bardziej są wśród Klientów: preferowane są lokaty krótkoterminowe. Jest to najbardziej opłacalna forma oszczędzania. Zwłaszcza przy małej dyspozycji kwoty pieniężnej, jaką Klient chce oddać w dyspozycje banku. Z kolei lokaty długoterminowe, minimum roczne opłacalne są bardziej dla osób, które wpłacają na konto znacznie większe sumy pieniędzy- liczone w setkach tysięcy złotych. Przyjrzyjmy się zatem tym -lokatom krótkoterminowym.
Lokata krótkoterminowa jak założyć?
Lokaty bankowe krótkoterminowe założysz zawsze w placówce banku, ale możesz to zrobić za pomocą aplikacji dostępnej na Twoim telefonie lub poprzez użycie serwisu internetowego baku, w którym prowadzisz założony wcześnie rachunek bankowy.w deponowaniu swoich -oszczędności w pomoże Ci też: rozbudowane systemy bankowości elektronicznej.
Charakterystyka lokaty krótkoterminowej
W lokatach krótkoterminowych, co prawda banki oferują w nich wysokie stawki. Jednocześnie dopuszczaną tutaj stosunkowo, jakże niską maksymalną kwotę wpłaty na taką lokatę. Należy też pamiętać, że oprocentowanie lokat krótkoterminowych podawane jest w skali roku. Przykładowo, jeśli lokata 1M (1 miesiąc) objęta jest stawką 3 proc., to w rzeczywistości po miesiącu jako Klient otrzymujesz tylko 1/12 tej stawki. Dodatkowo zysk z lokaty podlega obłożeniu go podatkiem wysokości 19%. Jest to tzw. podatek Belki.
Lokata krótkoterminowa, co poza tym?
Założenie lokaty w systemie transakcyjnym lub za pomocą aplikacji mobilnej to proces zajmujący zaledwie kilka minut.
Lokaty bankowe krótkoterminowe mogą być odnawialne i nieodnawialne W pierwszym wariancie: po zakończeniu okresu trwania lokaty odnawia się automatycznie na następny termin. Przy czym należy pamiętać, że w przypadku ofert lokat promocyjnych- depozyt po odnowieniu objęty jest już standardową niższą stawką.
Opcja odnawiania lokaty jest przydatna, niemal wszędzie w takich sytuacjach, kiedy posiadamy kilka depozytów dniowych. W przypadku lokat nieodnawialnych, jej środki po zakończeniu umowy trafiają na konto klienta i nie pracują już na Twój zysk. Wówczas jako deponent możesz poszukać nowej, lepszej oferty lub ponownie zdeponować oszczędności na identycznej lokacie.
Kiedy warto zainteresować się lokatą krótkoterminową?
Z produktów będących lokatami krótkoterminowymi warto korzystać w momentach, gdy rynek spodziewa się pewnych podwyżki stóp procentowych- Narodowego Banku Polskiego. Zamrażanie pieniędzy na dłuższy termin w odwrotnej perspektywie, cóż nie ma większego sensu.
Zawsze, kiedy Rada Polityki Pieniężnej podnosi stopy banku centralnego, wówczas oprocentowanie lokat w bankach zaczyna rosnąć. Zawsze wtedy warto szukać lepiej oprocentowanych depozytów pieniężnych i wpłacić na nie własne oszczędności.
Dwa zdania na koniec:
Warto jest próbować w jakichkolwiek formie posiadać oszczędności, nawet w lokacie. Jednak ze względu na ich kiepskie oprocentowanie, bardziej opłacalne są lokaty negocjowane na indywidualnych warunkach z bankiem. Ponadto lepiej bowiem jest mieć awaryjne środki pieniężne, niż nie mieć ich wcale albo mieć długi.